Organizing & Planning Committees

2018

Organizers


Bruce Jacob, U. Maryland 

Kathy Smiley, Memory Systems


Rajat Agarwal, Intel 

Abdel-Hameed Badawy, NMSU 

Jonathan Beard, Arm 

Ishwar Bhati, Intel 

Bruce Christenson, Intel 

Zeshan Chishti, Intel 

Zhaoxia (Summer) Deng, Facebook 

Chen Ding, U. Rochester 

David Donofrio, Berkeley Lab 

Dietmar Fey, FAU Erlangen-Nürnberg 

Maya Gokhale, LLNL 

Xiaochen Guo, Lehigh U. 

Manish Gupta, NVIDIA 

Fazal Hameed, TU Dresden 

Matthias Jung, Fraunhofer IESE 

Kurt Keville, MIT 

Hyesoon Kim, Georgia Tech 

Scott Lloyd, LLNL 

Sally A. McKee, Clemson/Rambus 

Moinuddin Qureshi, Georgia Tech 

Petar Radojkovic, BSC 

Arun Rodrigues, Sandia National Labs 

Robert Voigt, Northrop Grumman 

Gwendolyn Voskuilen, Sandia 

David T. Wang, Samsung 

Vincent Weaver, U. Maine 

Norbert Wehn, U. Kaiserslautern 

Yuan Xie, UC Santa Barbara 

Ke Zhang, Chinese Acad. of Sciences 

Xiaodong Zhang, Ohio State 

Jishen Zhao, UC San Diego 

 

Keynote Speakers 

Brian Barrett

Steven J. Wallach

Thomas Pawlowski

 

2017

Organizers


Bruce Jacob, U. Maryland 

Kathy Smiley, Memory Systems

 

Ameen Akel, Micron 

James Ang, Sandia National Labs 

Bruce Childers, U. Pittsburgh 

Zeshan Chishti, Intel 

Bruce Christenson, Intel 

Chen Ding, U. Rochester 

David Donofrio, Berkeley Lab 

Wendy Elsasser, ARM 

Maya Gokhale, LLNL 

Xiaochen Guo, Lehigh U. 

Michael Ignatowski, AMD 

Matthias Jung, U. Kaiserslautern 

Scott Lloyd, LLNL 

Sally A. McKee, Chalmers/Rambus 

Moinuddin Qureshi, Georgia Tech 

David Resnick, Sandia National Labs 

Arun Rodrigues, Sandia National Labs 

Robert Voigt, Northrop Grumman 

Vincent Weaver, U. Maine 

Christian Weis, U. Kaiserslautern 

Kenneth Wright, Rambus 

Sudhakar Yalamanchili, Georgia Tech 

Ke Zhang, Chinese Acad. of Science 

 

Keynote Speakers 

Peter Kogge

Phil Emma

Daivid Wang 

 

 

2016

Organizers

 

Bruce Jacob, U. Maryland

Kathy Smiley, Memory Systems

 

Ameen Akel, Micron

James Ang, Sandia National Labs

Yitzhak Birk, Technion

Bruce Childers, U. Pittsburgh

Zeshan Chishti, Intel

Chen Ding, U. Rochester

David Donofrio, Berkeley Lab

Wendy Elsasser, ARM

Maya Gokhale, LLNL

Thuc Hoang, NNSA/DOE

Hillery Hunter, IBM

Mike Ignatowski, AMD

Aamer Jaleel, NVIDIA

David Kaeli, Northeastern

Scott Lloyd, LLNL

Gabriel Loh, AMD

Kenneth Ma, Hynix

Richard Murphy, Micron

Mike O’Connor, NVIDIA

Petar Radojkovic, BSC

David Resnick, Sandia National Labs

Arun Rodrigues, Sandia National Labs

John Shalf, Berkeley Lab

Anouk Van Laer, U. College London

Jeffrey Vetter, Georgia Tech & ORNL

Robert Voigt, Northrop Grumman

David Wang, Inphi

Christian Weis, U. Kaiserslautern

Kenneth Wright, Rambus

Sudhakar Yalamanchili, Georgia Tech